W dniach 7-8 listopada 2019 roku w Krakowie odbyła się XVI Konferencja “Problemy rekonstrukcji wypadków drogowych”, którą zorganizował Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna.
W tym roku na konferencję zaproszeni zostali profesorowie z uczelni technicznych z Niemiec, Austrii, Słowacji, Czech, a także inni eksperci z zakresu dziedzin związanych z bezpieczeństwem pojazdów oraz ruchu drogowego, którzy w ciągu dwóch dni zaprezentowali bardzo ciekawe wykłady m.in. na temat wpływu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa czy sztucznej inteligencji na rekonstrukcję wypadków, oceny prędkości nadjeżdżających pojazdów, wykorzystania danych EDR z pojazdów, czy kamer pokładowych. Poruszone zostały również tematy związane z problem prędkości pojazdów i uznania pierwszeństwa przejazdu, co od zawsze poróżnia biegłych. Jak zwykle bardzo ciekawie i merytorycznie na temat motocykli w wykładzie ” hamowanie motocykli silnikiem” wypowiadali się szanowni koledzy Piotr Ciępka z Jakubem Zębalą.
Mało który wykład może liczyć na takie przyjęcie sali jak wykład profesora Wojciecha Wacha odnośnie “pomiaru prędkości pojazdów za pomocą dźwięków”. Profesor, którego osobiście uwielbiam słuchać, pobudził całą publikę zarówno treścią jak i sposobem zaprezentowania badań, a wnioski z nich płynące są wręcz sensacyjne. Okazuje się bowiem, że istniej możliwość, iż przy pewnych założeniach, biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków mając do pomocy osobę z wykształconym muzycznie słuchem, dysponując jedynie nagranym dźwiękiem przejeżdżającego pojazdu może z bardzo dużą dokładnością obliczyć (!) jego prędkość. Dokładność tych wyników jest niesamowita. Profesor zobowiązał się do przekazania dalszych informacji z kolejnych badań w tym zakresie. Czekamy z zaciekawieniem. W konferencji brało udział ponad dwustu biegłych i specjalistów z różnych dziedzin związanych z przedstawianą tematyką.
Przy okazji tego wydarzenia możliwe było spotkanie się biegłych w większym gronie i przeprowadzenie konsultacji odnośnie wielu opiniowanych spraw, co w sytuacji bardzo trudnego okresu końca roku byłoby trudne do zrealizowania. Konferencję należy ocenić jako bardzo udaną zarówno pod kątem organizacyjnym jak i merytorycznym.
mgr inż. Łukasz Gil