Wypadki w rolnictwie
Wypadki pojazdów w rolnictwie zdarzają się bardzo często. Pojazdy te poruszają się po zróżnicowanym podłożu, którym są pola, łąki, lasy, drogi gruntowe czy szutrowe, a także drogi publiczne czy prywatne - wszystkie o różnej nawierzchni.
Ze względu na konstrukcję i zróżnicowane przeznaczenie takich pojazdów przyczyną ich wypadków często jest czynnik ludzki. Błędy polegające na nieprawidłowej obsłudze pojazdów lub wykorzystanie ich niezgodnie z przeznaczeniem doprowadzają w wielu przypadkach do nietypowego ich zachowania, którego kierujący nie był w stanie odpowiednio wcześniej przewidzieć, w wyniku czego dochodzi do wypadku.
Problemy rekonstrukcji wypadków w tej dziedzinie są zazwyczaj złożone i rozpatrywane na kilku płaszczyznach - bezpieczeństwa i higieny pracy, prawidłowości użytkowania danego pojazdu czy "problemów" różnej nawierzchni i warunków terenowych w jakich do zdarzenia doszło. Przez większą część roku po drogach publicznych poruszają się liczne pojazdy typu ciągniki rolnicze, które mogą poruszać się wraz z przyczepami lub innymi dołączonymi urządzeniami, czy np kombajny.
Poruszanie się tych pojazdów zazwyczaj prowadzi do spowolnienia ruchu drogowego lub jego utrudnień, a zdarzenia z ich udziałem należą do jednych z trudniejszych do opiniowania z uwagi na nietypowość zagrożenia i jego przebiegu. Biuro współpracuje w tym zakresie z osobami posiadającymi bogate doświadczenie w tego typu zdarzeniach.